یکشنبه ۲۷ خرداد ۰۳

قفسه بندی پالت راک

مطالب موجود در این وبلاگ در مورد اصول انبار داری و مدیریت آن میباشد.

قفسه بندی پالت راک

۲۴۰ بازديد
قفسه بندی پالت راک (pallet shelving rock) نوعی از قفسه بندی است که برای نگه داری اقلام حجیم و سنگین جزو متداول ترین قفسه بندی ثابت و فلزی انبار به شمار می آید.اقلام سنگین در قفسه بندی پالت راک،روی پالتهای مسطح یا پالتهای دیواره دار قرار میگیرند و با کمک لیفتراک حمل ونقل میشوند.شاید برایتان سوال شود که قفسه بندی پالت راک چه تفاوتی با قفسه بندی پانل راک دارد ؟پاسخ این سوال به این ترتیب است که قفسه های پالت راک برخلاف پانل فاقد کفپوش در طبقات هستند.این نو قفسه بندی در صنایع مختلف کاربردهای فراوانی دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.


ویژگی های قفسه بندی پالت راک:
• قابلیت استفاده در انبارهای محصول، مواد اولیه و مواد نیم ساخته
• موجب استفاده بهینه از فضای موجود درانبارها
• امکان قفسه بندی تا چند طبقه متناسب با ارتفاع سالن
• قابلیت چیدمان بصورت تک پالت، ۲ پالت و یا ۳ پالت در کنارهم
• دسترسی آسان به کالاهای مورد نیاز
• متغیر بودن ارتفاع، اندازه دهانه و عمق پالت ها با توجه به شرایط سالن و نوع محصولات
• قرار گرفتن مهاربندهای ضربدری و افقی و ستون به منظور افزایش ایمنی
• اتصال آسان طبقات به ستون ها
قفسه بندی پالت راک چه کاربردهایی دارد ؟
قفسه های پالت راک با توجه به تنوع بالا در ساختار پالت ها و فراهم ساختن شرایط مناسب برای نگهداری از محصولات مختلف،در محیط های مختلفی کاربرد دارند. که مهم ترین آنها به شرح زیر است :
• جهت نگهداری از محصولات مختلف از قبیل بشکه، کویل و ...
• در کارگاه ها و سالن های تولید
• در انبارهای مواد اولیه
• در انبارهای نگهداری از قطعات یدکی
• در چیدمان مواد غذایی در سردخانه های صنعتی و نیمه صنعتی


در ساختار قفسه بندی پالت راک چند قطعه و بخش اصلی وجود دارد که ارتباط مستقیم با استقامت این سیستم دارند که عبارتند از:
قاب :قاب یا فریم راک جزو اصلی ترین بخش های قفسه بندی میباشد،چرا که مقاومت و میزان استقامت پالت های چیده شده در طبقات مختلف در مرحله اول به قاب پالت راک بستگی دارد.جهت بالا بردن مقاومت قاب و امنیت آن از مهاربندهای ضربدری و افقی و ستون استفاده میشود. علاوه براین، کفی ستون مهره ای، صفحه تراز و رول بلت جهت اتصال قاب به زمین نیز در ساختار قاب مورد استفاده قرار می گیرد.
مهاربند قاب :یکی دیگر از اجزای مهم متصل به قاب که جهت افزایش مقاومت و قدرت نگهداری قاب استفاده میشود، مهاربند است. مهاربندها همگی توسط پیج و مهره به صورت مورب یا افقی به ستون متصل میشوند.
ستون قفسه :جهت افزایش استقامت قاب و نگهداری از آن لازم است ستون هایی در ساختار آن قرار گیرد. این ستون ها با توجه به میزان تحمل بار هر دهانه و فواصل طبقات در انواع مختلفی ساخته میشوند. برای جلوگیری از برخورد لیفتراک با ستون ها از محافظ های مخصوص استفاده میشود که در افزایش ایستایی و مقاومت ستون ها در برابر ضربات نقش مهمی دارد.
بازوی راک یا بازوی افقی :تمامی اقلام پالتی در این قفسه بندی روی بازوها قرار میگیرند و از طریق کلیپ های ناخنی به ستون متصل میشوند. بازوهای به کار رفته در ساختار این قفسه ها انواع مختلفی از قبیل بازوی رولفرم با کلیپ سه ناخته، بازوی رولفرم با کلیپ چهار ناخنه و بازوی قوطی استاندارد با کلیپ سه ناخنه دارند.
کفی ستون : هر قاب دارای ستون های عمودی بسیار مقاومی است که موجب میشوند چیدمان پالت ها در کنار هم ثابت و مقاوم باشند. به منظور اتصال ستون به زمین و توزیع بار روی کف از کفی ستون با رول بوت استفاده میشود. این کفی ها از نوع سبک، سنگین و فوق سنگین می باشند که با توجه به وزن محصولات و تعداد طبقات قفسه ها و ارتفاع آنها می توان یکی از این سه نوع را استفاده کرد.
۰ ۰
تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.