یکشنبه ۲۷ خرداد ۰۳

کد گذاری قفسه های انبار چگونه انجام می شود؟

مطالب موجود در این وبلاگ در مورد اصول انبار داری و مدیریت آن میباشد.

کد گذاری قفسه های انبار چگونه انجام می شود؟

۱۷۶ بازديد
کد گذاری یا شماره گذاری قفسه های انبار، به عملی گفته می شود که در آن به هر یک از انواع قفسه انبار کدی تخصیص داده می شود تا شناسایی و تطبیق تک تک کالاهای موجود در انبار سهولت یابد. عمل شماره گذاری قفسه ها، از اصول مهم در انبارداری می باشد که دسترسی به هر قفسه و کالا و ردیف را آسان نموده و دارای مزایایی نیز می باشد. در انبارهای بزرگ، به دلیل زیاد بودن تعداد قفسه ها و تعداد کالا و محصول در هر انبار باید اصول شماره گذاری قفسه های انبار در هر محل کاملا رعایت شود، تا در هنگام نیاز به سرعت و سهولت بتوان محصول و یا کالای مورد نیاز را پیدا کرد. درواقع می توان گفت که، شماره گذاری قفسه های انبار به هر انبار اجازه می دهد تا در زمان مقتضی به سرعت بتواند به محصول مورد نظر خود دسترسی داشته و زمان زیادی را برای پیدا کردن هر کالا از دست ندهد. در ادامه به بررسی مزایا و ویژگی های کد گذاری قفسه های انبار و روش های آن خواهیم پرداخت. 

مزایای کد گذاری قفسه های انبار

یکی از مهم ترین مزایای شماره گذاری قفسه ها، ثبت درست و سریع کالاهای موجود در هر قفسه بر اساس شماره طبقه و ردیف قفسه می باشد که موجب سهولت دسترسی به هر یک از قفسه ها می گردد. همچنین، این امر، موجب سرعت بخشیدن و بالا رفتن دقت در عمل انبار گردانی شده و کاهش هزینه های انبارداری به دلیل نیاز به اپراتور انسانی کمتر را در پی دارد. از دیگر مزایای کد گذاری قفسه ها می توان به موارد زیر اشراه نمود:
  • جابجایی و چیدمان آسان تر اقلام
  • سرعت در جابجایی و رعایت قوانین در قفسه بندی اقلام در هر انبار
  • هدف دار بودن شکل چینش محصولات در قفسه ها و ردیف ها
  • سازمان دهی بهتر انبار و ایجاد نظم در آن

شماره گذاری قفسه های انبار به چند روش انجام می شود؟

همانطور که میدانید، انبارهای بزرگ از چندین سالن مجزا تشکیل می شوند که این سالن ها باید با توجه به روش های ویژه ای قفسه بندی شوند. به طوری که، هر قفسه اختصاص به محصولات مشخصی داشته باشد و از قرار دادن محصولات مختلف در همه قفسه ها جلوگیری شود. همچنین، هر طبقه از قفسه ها نیز بر اساس وزن کالا، تاریخ مصرف و سایر ویژگی ها به گروه های کوچکتری تقسیم گردند. در این زمان می توان از روش های کد گذاری قفسه های انبار جهت نظم بخشی بیشتر استفاده نمود. این روش ها عبارتند از:

  • استفاده از اعداد ترتیبی: از این روش برای ثبت اطلاعات کالا در انبارهایی استفاده می شود که تعداد قفسه های آنها محدود می باشد. لازم به ذکر است که اعداد ترتیبی و یا زوج و فرد، جهت تعیین قفسه ها استفاده می شود و برای تعیین طبقات و یا قسمت داخلی آن باید از اعداد یا حروف دیگری در این روش استفاده شود. در این روش می توان به عنوان مثال، قفسه های سمت راست را با اعداد زوج و سمت چپ را با اعداد فرد مشخص نمود. 
  • به کارگیری حروف الفبا: در این روش، قفسه ها به ترتیبی که چیده شده اند، از ابتدا تا انتها با حروف الفبا کد گذاری میشوند. این روش نیز بسیار محدود بوده و نمی توان از آن برای انبارهای بزرگ استفاده نمود.
  • استفاده از ترکیب اعداد و حروف: روش کد گذاری با اعداد و حروف، برای سیستم های قفسه بندی بزرگ مناسب می باشد. در این روش، شماره تلفیقی از اعداد و حروف به ترتیب نشان دهنده، ردیف، قفسه، طبقه و قسمت های داخلی است. همچنین طبقات هر قفسه به ترتیب از بالا تا پایین با حروف الفبا و بخش داخلی آنها با اعداد ترتیبی شماره گذاری می شود. 
  • روش نیمونیک: در این روش نیز، حروف اول کالاها برای انبار هایی به کار می رود که موجودی کمی دارند. روش نیمونیک، نام کالا و یا ویژگیهای آن را به صورت مختصر اما مفید بیان می کند. به عنوان مثال نزاجا شامل تعریف نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران است. توجه داشته باشید که این روش بسیار محدود بوده و نمی توان از آن برای انبارهای بزرگ استفاده نمود.
  • شماره گذاری کارت قفسه های انبار: در این روش بر روی کارت چند مشخصه مهم ذکر می شود و شماره و کد تنها اعداد بر روی این کارت ها نیستند. بلکه هر محصول و کالا در این قفسه ها با اعداد و حروفی مشخص می شوند وتمام این اطلاعات بر روی یک کارت درج و بر روی قفسه نصب می گردد. توجه نمایید که تمام اطلاعت درج شده بر روی این کارت باید حتما در سیستم اطلاعت انبار نیز درج شود. 
  • کدگذاری میله ای یا بارکد: بارکد گذاری یکی دیگر از روش های شماره گذاری قفسه ها است که اکنون در جهان دارای طیف گسترده ای می باشد. بارکدها، مجموعه ای از اطلاعات حرفی و یا عددی هستند که به صورت میله روشن و تاریک نمایان می شوند و اطلاعات کالا را شرح می دهند. در این روش هر یک از کدها بر اساس طول ، باریک بودن و فضای خالی میان آنها دارای ویژگی خاصی هستند.
۰ ۰
تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.